Home News Behold! List of Senate Committee Chairmen & Deputies

Behold! List of Senate Committee Chairmen & Deputies

0

Senate President Bukola Saraki has unfolded the list of Senate committee chairmen and their deputies. Below is the list.

  1. Committee on Rules & Business Babajide Omoworare Ali Ndume
  2. Senate Services Committee Ibrahim Gobir Aliyu Sabi Abdullahi
  3. Committee on Ethics & Privileges Samuel Anyanwu Bala Ibn Na’allah
  4. Committee on Public Accounts Andy Uba Gbolahan Dada
  5. Committee on National Security & Intelligence Shaaba Lafiagi David Jonah Jang

STANDING COMMITTEES

  1. Committee on Agriculture Abdullahi Adamu Theodore A. Orji
  2. Committee on Air Force Duro Samuel Faseyi Ali Wakili
  3. Committee on Army George Akume Ibrahim Abdullahi Danbaba
  4. Committee on Anti – Corruption & Financial Crimes Godfrey Chukwuka Utazi Sani Mustapha
  5. Committee on Appropriations Danjuma Goje Sunny Ogbuoji
  6. Committee on Aviation Hope Uzodinma Bala Ibn Na’allah
  7. Committee on Banking, Insurance & Other Financial Institutions Rafiu Adebayo Ibrahim Achonu Nneji
  8. Committee on Capital Market Isiaka Adeleke Ogola Foster
  9. Committee on Communications Gilbert Nnaji Solomon Adeola Olamilekan
  10. Committee on Cooperation & Integration in Africa & NEPAD Abubakar Sani Danladi Baba Kaka Garba
  11. Committee on Culture & Tourism Matthew Urhoghide Abubakar A. M.
  12. Committee on Customs, Excise & Tariff Adamu Aliero Samuel Anyanwu
  13. Committee on Defence Ahmad Lawan Jeremiah Useni
  14. Committee on Diaspora & Civil Societies Rose Oko
  15. Committee on Drugs & Narcotics Joshua Lidani Phillip Gyunka
  16. Committee on Downstream Petroleum Uche Ekwunife Jibrin Barau
  17. Committee on Ecology & Climate Change Bukar Abba Ibrahim Achonu Nneji
  18. Committee on Education (Basic & Secondary) Aliyu Wamakko Rose Oko
  19. Committee on Employment, Labour & Productivity Suleiman Nazif
  20. Committee on Environment Olaka Johnson Nwogu Oluremi Tinubu
  21. Committee on Establishment & Public Service Emmanuel Paulker Suleiman Nazif
  22. Committee on Committee on Federal Capital Territory Dino Melaye Mohammed Hassan
  23. Committee on Federal Character & Inter Governmental Affairs Salihu Hussain Egye Suleiman Othman Hunkuyi
  24. Committee on Finance John Owan Enoh Umaru Ibrahim Kurfi
  25. Committee on Foreign Affairs Munsurat Sunmonu Shehu Sani
  26. Committee on Gas Bassey Albert Akpan Abubakar Ahmadu Moallahyidi
  27. Committee on Health Lanre Tejuosho Matthew Uroghdide
  28. Committee on Housing Barnabas Gemade Francis Alimikhene
  29. Committee on I.C.T & Cybercrime Buhari Abdulfatai Ogola Foster
  30. Committee on Independent National Electoral Commission Abubakar Kyari Olusola Adeyeye
  31. Committee on Information & National Orientation Enyinnaya Abaribe Ibrahim Abdullahi Danbaba
  32. Committee on Interior Georgeb Sekibo Bayero Usman Nafada
  33. Committee on Inter-Parliamentary Affairs Bayero Usman Nafada
  34. Committee on Industry Sam Egwu Buhari Abdulfatai
  35. Committee on Judiciary Human Rights & Legal Matters David Umaru Godswill Akpabio
  36. Committee on Land Transport Olugbenga Ashafa Phillip Aduda
  37. Committee on Local & Foreign Debts Shehu Sani Phillip Gyunka
  38. Committee on Marine Transport Ahmed Rufai Sani Ighoyota Amori
  39. Committee on Media & Public Affairs Aliyu Sabi Abdullahi Murray Bruce
  40. Committee on Public Procurement Abdulsalami Ohiare Joshua Dariye
  41. Committee on National Identity & National Population Marafa Kabir Abubakar Sani Danladi
  42. Committee on National Planning & Economic Affairs Rabiu Musa Kwankwaso Yele Omogunwa
  43. Committee on Navy Isa Hamma Misau Osinachukwu Ideozu
  44. Committee on Niger Delta Peter Nwaboshi Abubakar Abdulrahman
  45. Committee on Police Affairs Abu Ibrahim Stella Oduah
  46. Committee on Power James Manager Bukar Mustapha
  47. Committee on Primary Health Care & Communicable Diseases Mao Ohuabunwa Nelson Efiong
  48. Committee on Privatisation Ben Murray Bruce Abdullahi Yahaya
  49. Committee on Science & Technology Robert Ajayi Boroffice Marafi Bashir
  50. Committee on Solid Minerals Joshua Dariye Rilwan Adesoji
  51. Committee on Special Duties Murtala Nyako Sunny Ogbuoji
  52. Committee on Sports Obinna Joseph Ogba Marafa Kabir
  53. Committee on States & Local Government Abdullahi Gumel Kashamu Buruji
  54. Committee on Tertiary Institutions & TETFUND Binta Masi Garba Tijjani Yahaya Kaura
  55. Committee on Trade & Investment Fatimat Olufunke Raji Rasaki Sabo Mohammed
  56. Committee on Upstream Petroleum Donald Omotayo Alaosaodura Bassey Gershom
  57. Committee on Water Resources Mohammed Ubali Shittu Emmanuel Bwacha
  58. Committee on Women Affairs Oluremi Tinubu Stella Oduah
  59. Committee on Works Kabiru Gaya Clifford Ordia
  60. Committee on Poverty Alleviation & Social Welfare Ali Wakili
nigeria_news_access_bank_online

Like and Share this:

ADD YOUR COMMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here