Home Sports FEDERATION CUP BATTLES BEGIN WEDNESDAY

FEDERATION CUP BATTLES BEGIN WEDNESDAY

0

The Round of 64 matches of this year’s Federation Cup competition will start across the federation on Wednesday.

Huge battles loom, with ABS of Ilorin clashing with elite division new boys Giwa FC in Minna and Heartland FC keeping a date with Ebonyi United in Umuahia, while the clash between Wikki Tourists and El-Kanemi Warriors in Gombe headline the matches for Thursday.

Kwara United FC and Sharks of Port Harcourt clash in Benin City, Dynamite FC of Benin City and Rancher Bees of Kaduna meet in Lokoja and Akwa United must overcome FC Abuja in Enugu.

Kano Pillars go up against Gateway FC in Lokoja, Gombe United and Baton FC of Imo tango in Ilorin and Enyimba FC will take on Sokoto North FC in Abuja.

There are only two matches in the women’s section, with Rising Queens of Ondo tackling Ebonyi Babes in Warri on Wednesday while Tin City FC of Jos clash with Tokas Queens in Lokoja on Friday.

2014 FEDERATION CUP ROUND OF 64

WEDNESDAY

Enyimba Vs Sokoto North (FIFA Goal Project, Abuja, 4pm)

Zara Studio (Kebbi) Vs Niger Tornadoes (Gusau)

CBN Cashless (Jigawa) Vs Nembe City (Katsina-Ala, 4pm)

Ibom Youth Vs Katsina Sportlight (Lafia)

Heartland FC Vs Ebonyi United (Umuahia)

Kwara United Vs Sharks FC (Benin City)

APA United Vs Ekiti United (Lokoja, 2pm)

Nasarawa United Vs Young Elephants (Jos, 4pm)

Bobbies FC Vs Ajiroba FC (Enugu)

ABS FC Vs Giwa FC (Minna)

Yarmalight FC Vs Jigawa Stars (Kaduna)

AS Racine Vs FC Taraba (FIFA Goal Project, Abuja, 2pm)

Sky Academy FC Vs Plateau United (Gombe)

Abia Warriors Vs Mafara United FC (Old Parade Ground, Abuja)

Dolphins FC Vs Ingas FC (Warri)

Remo Stars Vs Bayelsa United (Rojenny)

FC Lokoja Vs First Bank FC (Akure)

Gombe United Vs Baton FC (Ilorin)

THURSDAY

Dalhatu FC Vs 3SC FC (FIFA Goal Project, Abuja, 4pm)

Dynamite FC Vs Rancher Bees (Lokoja, 2pm)

Kaduna United Vs Leopard FC (Katsina-Ala, 4pm)

Bright Stars Vs Crown FC (Benin City)

Bendel Insurance Vs Sunshine Stars (Kaduna, 4pm)

Enugu Rangers Vs Ikpeazu FC (Umuahia)

Lobi Stars Vs Tornadoes Feeders (Jos, 2pm)

Wikki Tourists Vs El-Kanemi Warriors (Gombe)

Yobe Desert Stars Vs Kogi United (Jos, 4pm)

Binani FC Vs FRSC (Katsina-Ala, 2pm)

Akwa United Vs FC Abuja (Enugu)

Gateway FC Vs Kano Pillars (Lokoja, 4pm)

Prime FC Vs El-Kanemi Babes (Minna)

Dan Buran FC Vs Warri Wolves (Area 3, Abuja)

WOMEN’S FEDERATION CUP

Rising Queens Vs Ebonyi Babes (Warri) – Wednesday

Tokas Queens Vs Tin City FC (Lokoja) – Friday

nigeria_news_access_bank_online

Like and Share this:

ADD YOUR COMMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here