Home 2019-Elections Ondo Holds Peaceful Senatorial Primary as Abayomi, Alasoadura, Aiyedatiwa Emerge

Ondo Holds Peaceful Senatorial Primary as Abayomi, Alasoadura, Aiyedatiwa Emerge

277
0
By Temitope Adedeji, Akure
The All Progressives Congress (APC) in Ondo State on Friday conducted a peaceful primary elections across the three senatorial districts of the state.
The exercise was conducted by the Abu Andrew Abu led committee.
The National Working Committee (NWC) of the party had announced Friday, 5th October 2018 as the date for the conduct of primary election for Senatorial candidates, House of Representatives and Assembly.
In line with the directive, memebers of the APC in Ondo state trooped out enmass to participate in the exercise.
The primary was monited by officials of the Independent National Electoral Commission (INEC) and security agents.
In the Central Senatorial district, Senator Tayo Alasoadura polled 57,200 and was declared winner. Alasoadura contested the central Senatorial ticket unopposed.
Frontline Lawyer, Tunji Abayomi clinched the senatorial ticket of the party in Northern district having polled 30,000 votes. His closest rival, Senator Ajayi Boroffice scored 10,000 votes while second runner up, Rt. Hon. Victor Olabimtan polled 4,000 votes. Gbenga Elegbeleye scored 2,400 while Jide Ipinsagba scored 2000 votes.
In the Southern Senatorial district, Hon. Lucky Aiyedatiwa emerged the winner after scoring the highest votes cast of 40,000.
His closest rival Dr. Felder Olatunji polled, 7,000 votes while the the second runner up Morayo Lebi scored 3,000.
Having scored the highest number of votes cast in their respective senatorial districts, the chairman of the primary election, Abu Andrew Abu and secretary,  Ahmed Musa declared the following:
ONDO NORTH -TUNJI ABAYOMI
ONDO CENTRAL – TAYO ALASOADURA
ONDO SOUTH – LUCKY AIYEDATIWA
AKOKO NORTH EAST /AKOKO NORTH WEST – HON. STEPHEN OLEMIJA
AKOKO SOUTH EAST /AKOKO SOUTH WEST – OTUNBA GBOYEGA ADEFARATI
OWO /OSE – OTUNBA TIMEHIN ADELEGBE
AKURE NORTH /AKURE SOUTH – JIMI FALOYE
IDANRE /IFEDORE – AKINWALERE SUNDAY
ONDO WEST /ONDO EAST – JIBAYO ADEYEYE
ILE-OLUJI /OKEIGBO /ODIGBO – ADEFIRAYE FESTUS
OKITIPUPA /IRELE –  HON. ALBERT  AKINTOYE
ILAJE /ESE ODO – DONALD OJOGO
In the state Assembly the following candidates were declared winners
AKOKO NORTH WEST LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1- HON. JAMIU SULEIMAN MAITO
CONSTITUENCY 2 – MOHAMMED TAOFIK OLADELE
AKOKO NORTH EAST LOCAL GOVERNMENT CONSTITUENCY – ADEWUMI OLABANJI VALENTINE
AKOKO SOUTH WEST LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1 – OLUGBENGA AKINOLA OMOLE
CONSTITUENCY 2 – HON. FELEMU OLUSEGUN
AKOKO SOUTH EAST CONSTITUENCY – TOWASE KUTI OLUWASEGUNOTA
OSE LOCAL GOVERNMENT CONSTITUENCY – ORIMOLOYE JOSHUA DELE
OWO LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1 – ADEYEMI OLAYEMI ADESINA
CONSTITUENCY 2 – OLUWOLE EMMANUEL OGUNMOLASUYI
AKURE NORTH LOCAL GOVERNMENT CONSTITUENCY – ABIODUN FALEYE
AKURE SOUTH LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1 – BOROKINI TOLUWANI SIMEON
CONSTITUENCY 2 – HON. DAVID SUNDAY OLAJIDE
IDANRE LOCAL GOVERNMENT CONSTITUENCY – BAR. SMART ADEUYI OMOTADOWA
ONDO WEST LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1 – ADEWALE TEMIDAYO ADELAKUN
CONSTITUENCY 2 – ADEWALE WILLIAMS ADEWALE
ONDO EAST CONSTITUENCY – OLADIJI OLAMIDE
IFEDORE LOCAL GOVERNMENT CONSTITUENCY – RT. HON. OLEYELOGUN BAMIDELE DAVID
ILE-OLUJI /OKEIGBO CONSTITUENCY – HON. FAJOLU ABIMBOLA
ODIGBO LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1 – HON. IROJU OGUNDEJI
CONSTITUENCY 2 – HON. ADEROBOYE SAMUEL
IRELE CONSTITUENCY – ADEMOLA SAMUEL EDAMISAN
ILAJE LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1 – Akinruntan Abayomi B.
CONSTITUENCY 2 – Favour Semilope Tomomewo
ESE ODO CONSTITUENCY – Torhukerhijo Success Taiwo
OKITIPUPA LOCAL GOVERNMENT
CONSTITUENCY 1 – Prince Oyeyemi Aiyeku
CONSTITUENCY 2 – Akinrogunde Akintomide

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here